Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2010

Προβλημάτισε ο Παναθηναϊκός, με ήττα 67-65 από τον Πανιώνιο

Αναπάντεχη ήττα με 67-65 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τουρνουά «Τάσος Κουταλιανός» στην Ρόδο.
Οι «πράσινοι» προβλημάτισαν με την απόδοση τους στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκαν στο δεύτερο, αλλά
τελικά γνώρισαν την ήττα, αν και βρέθηκαν να προηγούνται με 65-60 1,5 λεπτό πριν από το τέλος του παιχνιδιού.
Στο πρώτο ημίχρονο οι κυανέρυθροι εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιλογές του Παναθηναϊκού στην επίθεση ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και στα δύο δεκάλεπτα. Μάλιστα είναι χαρακτηριστικό ότι βρέθηκαν και στο +12 (28-16) στις αρχές της 2ης περιόδου. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Πανιώνιο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων (37-27).
Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σήμαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με το τέλος της περιόδου (49-48).Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το 4-3 στην αρχή του παιχνιδιού.
Στην τελευταία περίοδο οι πράσινοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα και αν και προηγήθηκαν με 65-60 1,5' πριν το τέλος, ο Πανιώνιος πραγματοποίησε το δικό του come back και με 2/2 βολές του κορυφαίου του παιχνιδιού, Μακ Λάουντ, ολοκλήρωσε την έκπληξη.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 27-37, 49-48, 65-67

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 7, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 6, Φώτσης 7, Σάτο 1, Νίκολας 12, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας 7, Καλάθης, Καϊμακόγλου 5.

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): ΜακΛάουντ 22, Αθανασούλας 6, Γιάνκοβιτς 12, Καββαδάς, Γιαννόπουλος 7, Αθηναίου, Μπατής 6, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος 2, Ελόνου 8, Παραγυιός 2.